Микола Струтинський – адвокат і просвітитель (до 115 річниці від дня народження)

 

Микола Струтинський – адвокат і просвітитель (до 115 річниці від дня народження)
 

 

 

Микола Струтинський – адвокат і просвітитель

(до 115 річниці від дня народження)

 

   Напередодні 145-річчя з часу заснування товариства „Просвіта” згадуємо тих, хто доклав особливих зусиль для створення та діяльності цієї просвітницької організації.

   Серед них і Микола Струтинський, якому 3 жовтня цього року виповнюється 115 років від дня народження.

   Микола Струтинській народився в США в місті Реймонт-Па у сім’ї українського священика-емігранта. На початку 20-х років переїхав в Україну. Навчався у Львівському університеті на правничому факультеті. У 26 років здобув ступінь доктора правознавства. У 1924 році одружився з Ольгою Лиско - донькою ракобовтівського пароха. У цей час сім’я переїхала жити до Ракобовтів. Тут народились їхні діти – син Юрій і дочка Леся.

   Струтинський працює адвокатом при повітовому суді в Буську, бере активну участь в громадсько-політичному житті краю. Згодом сім’я придбала будинок у місті Буську           ( зараз приміщення дитячого садочка  по вулиці Петрушевича).

   З 1934 року Микола Струтинський очолює бузецьку філію товариства „Просвіта”. Він стає ініціатором заснування кооперативної гуртівні в Буську, за його сприяння в Ракобовтах створюється молочарня.

   Наприкінці 30-х років Микола Струтинський був заарештований внаслідок кривавої хвилі „пацифікації” (упокорення), під час якої польська влада вдавалася до погрому українських закладів і жорстоких розправ над національно-свідомими українцями. Ув’язнення відбував разом зі своїми родичами Зеновієм то Костянтином Лисками у концтаборі Береза Картузька. 17 вересня 1939 року, коли німці бомбили табір, охорона тюрми втекла і в’язні стали вільними. Микола Струтинський повернувся в Ракобовти, звідки згодом перебрався до Грубешова, намагаючись уникнути переслідувань більшовицького режиму. У цьому містечку, яке знаходилось у німецькій зоні окупації, Струтинський очолював Український Допомоговий Комітет, метою якого була  опіка над українцями. Він і надалі проводив адвокатську практику, захищаючи своїх земляків.

   19 березня 1943 року Миколу Струтинського було тяжко поранено із автомата через двері власного помешкання. Дружина і діти викликали польського лікаря, який „посприяв” його швидкій смерті.  Саме так стверджував його син Юрій, який кілька років тому приїжджав до Ракобовтів із США. У ці дні на Холмщині були вбиті й інші українські діячі.

   На початку 1943 року вимальовувалась перспектива краху фашистської коаліції. Активізувався рух Опору в окупованих країнах. Польське підпілля винищувало українців, вело нещадну боротьбу за землі для майбутньої польської держави, щоб цим завадити консолідації українського національного руху.

   Домовину з тілом Миколи Струтинського перевозили із Грубешова до Буська у супроводі великої кількості люду. Заупокійна служба відбулася у церкві святого Миколая за участю численного духовенства. Похований на місцевому цвинтарі. На могилі було встановлено залізний хрест і вінок із зображенням листя і тернини. З часом могилу було знищено, а  зараз вона  віднайдена і впорядкована. Знаходиться неподалік поховань закатованих енкаведистами у червні 1941 року.

   Доля Миколи Струтинського була трагічною. Він прожив коротке життя, сповнене боротьби за національну ідею. Микола Струтинській заслуговує на довічну пам’ять і пошанування вдячних земляків.

 

                                                                       М. Смолінська, бібліотекар с. РакобовтиСоздан 02 окт 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником